Demineralizare sistem osos

Exista un produs (produse) + conduita, in oferta CaliVita care ar putea incetini procesul de demineralizare al sistemului osos la femeile aflate la menopauza? Multumesc.

  1. admin, 18 July, 2012

    Menopauza se instalează, de obicei, între 40 şi 55 de ani şi se manifestă în primul rând prin dispariţia gradată a menstruaţiei. Principalul simptom este încetarea gradată a menstruaţiei, dar, pe lângă acesta, pot apărea şi bufeurile de căldură, creşterea ritmului cardiac, transpiraţia abundentă în timpul nopţii, dereglări de somn, schimbări bruşte de dispoziţie etc. Acestea sunt cauzate în principal de scăderea bruscă a nivelelor de estrogen şi de fluctuaţia nivelelor de hormoni produşi în sistemul nervos central, care participă la reglarea ciclului menstrual. Astăzi se crede că soluţia este o alimentaţie şi un mod de viaţă sănătos, însoţite de utilizarea anumitor plante medicinale. Unele sfaturi utile in acest caz ar fi:
    – evitarea consumului de alcool, pentru ca este nociv pentru ficat, perturba metabolismul vitaminei D si creste pierderile de calciu;
    – evitarea cafelei, deoarece cafeina accelereaza eliminarea calciului si a altor minerale din organism;
    – interzicerea fumatului, pentru ca nicotina accentueaza eliminarea calciului si grabeste instalarea menopauzei;
    – miscare multa, pentru ca favorizeaza formarea tesutului osos si reduce pierderile de calciu si a altor minerale.
    Produse CaliVita de folos sunt Menopausal formula 3×3 cps/zi, Strong Bones 3×1 cps/zi si un produs Vital conform cu grupa D-voastra sanguina.

Copyright © Intreaba Specialistul Calivita
Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeCheck Our Feed